Svet-Stranek.cz
Nic neděláš nic nezkazíš.
Instalace windos

Instalace windos 7:Nic neděláš nic nezkazíš.

Instalace windos 7


Než začneme instalovat

Než vložíme intalační DVD do mechaniky, meli bychom se prvně přesvědčit, zda máme jako první bootovací mechniku práve DVD-ROMku a ne např. hard disk. Toto nastavení zjistíme, popřípadě změníme v BIOSu počítače, do kterého se zpravidla dá dostat tak, že při spouštění počítače zmáčkneme klávesu DEL, F2 nebo u notebooků nejčastěji F10.
Hardwarové požadavky

Pokud již nyní provozujete s úspěchem na svém počítači operační systém Windows Vista, nebudete mít problém s instalací a provozem nové verze Windows, jelikož tato nová verze právě z Windows Vista vychází. Jen ve stručnosti ale přesto uvedu minimální požadavky, které byste měli před instalací Windows 7 splňovat.

Procesor 1GHz a lepší (32bit nebo 64bit)
1GB operační paměti RAM
16GB volného místa na disku
Grafická karta s podporou DirectX 9
Mechanika DVD (K vypálení ISO a nainstalování systému)
Internetové připojení (Ke stažení aktualizací a aktivaci systému)
Instalace systému

Instalace systému Windows 7 je velice jednoduchá, a pokud jste již instalovali Windows Vista, jistě vás nepřekvapí podobnost instalátoru. Oproti instalaci Windows Vista, která zabrala zhruba půl hodiny, instalace Windows 7 vám zabere odhadem patnáct minut.

Nyní se tedy již pustíme do samotné instalace systému Windows 7. Po spuštění instalace budeme nejprve požádání o zvolení jazyka, se kterým s námi bude systém komunikovat. Jelikož v nabídce je pouze angličtina, máme rozhodování o to snazší. Co ale můžeme změnit, to je výběr časové zóny a nastavení rozložení klávesnice, kterou doporučuji provést.



Na další obrazovce to máme celkem snadné, prostě jen klikneme na tlačítko „Install now“.



Poté se nám zobrazí licenční podmínky, ze kterých se například dozvíme, že tuto testovací verzi nesmíme dále šířit nebo že bez předchozího svolení společnosti Microsoft je zakázáno jakékoliv publikování výkonnostních testů apod. Zde pouze zaškrtneme „I accept the licence terms“ a poté klikneme na tlačítko „Next“, které se nám po odsouhlasení licenčních podmínek zpřístupní.



Nyní dostaneme na výběr, zda chceme provést Upgrade (tato volba se nám zpřístupní, pokud instalujeme systém Windows 7 například na počítači, kde je již nainstalována předchozí verze operačního systému Windows), nebo Custom (nainstalování čistého systému), kterou vám vřele doporučuji, jelikož při pokusu instalace systému Windows 7 přes Upgrade systému Windows Vista u mě bohužel selhalo a systém se nenainstaloval. Myslím si ale, že záleží především na tom, jak je předchozí systém Windows nastaven a jaké aplikace používáte. Pokud totiž instalátor Windows 7 zjistí nekompatibilitu předchozího systému popřípadě některé aplikace, která by mohla v novém systému způsobovat určité potíže, odmítne instalátor upgrade provést.



Poslední rozhodnutí, které je od nás před samotným nahráváním souborů do počítače požadováno, je, kam systém Windows 7 nainstalujeme. Zde zvolíme volný oddíl na pevném disku a klikneme na tlačítko „Next“.



Poté již začne samotné kopírování souborů do počítače na pevný disk, které trvá průměrně patnáct minut (zaleží na rychlosti vašeho počítače).



Úvodní nastavení systému

Po nainstalování všech souborů, popřípadě aktualizací, bude počítač restartován a po nastartování po vás bude systém požadovat zadání několika základních údajů. Jako první po vás bude systém požadovat zadání uživatelského jména a názvu počítače.



Jako další údaj bude požadováno heslo k vašemu účtu. Pokud si toto heslo nepřejete, ponechte políčka prázdná. Pokud heslo zadáte, budete muset ještě vyplnit poslední políčko, kam zadáte nápovědu, která vám bude zobrazena v případě, že heslo zapomenete.






Dále po vás systém bude požadovat tzv. Produktový klíč, který slouží k aktivaci systému Windows. Pokud tento klíč nemáte, ponechte políčko volné a jen klikněte na tlačítko „Next“. V tomto případě bude systém fungovat v tzv. Trial módu, který trvá 30 dní. Po těchto 30. dnech bude vyžadována aktivace systému, a pokud systém neaktivujete, nebudete ho moci nadále používat. Pokud máte produktový klíč, v tomto kroku ho zadejte.



Poté následuje nastavení, zda a jak má systém stahovat aktualizace přes Windows Update společnosti Microsoft. Doporučuji zvolit první volbu, jen tak budete mít záplaty na všechny nalezené chyby a problémy, které se od jeho vydání můžou vyskytnout.



Poslední dvě položky se týkají nastavení času…



…a také způsobu připojení systému k síti.



Po tomto kroku vám již nic nebrání ve spuštění nově nainstalovaného systému Windows 7 Ultimate.



A takto již vypadá první pohled na plochu operačního systému Windows 7: