Svet-Stranek.cz
Nic neděláš nic nezkazíš.
Instalace windos

instalace windos vista:Nic neděláš nic nezkazíš.

instalace windos vista
a po chvilce se načte úvodní obrazovka s jazykovými nastaveními. Jsme v Čechách tak vše necháme tak jak je a klepneme na Další.Objeví se velké tlačítko Nainstalovat.

Volba jazykového nastavení 


Zde si povšimněme si dvou odkazů v levém dolním rohu, klepněte na první z nich s volbou Co je třeba vědět před instalací systému Windows a přečtěte si obsah následně otevřeného okna. Druhou volbu Opravit tento počítač nechme zatím na pokoji, slouží k opravám systému a obnovením instalace počítače ze záloh, později se k těmto velmi užitečným funkcím systému zcela jistě vrátíme. Klepněte na tlačítko Nainstalovat.

Nainstalovat 


V tomto okně vyplníme políčko Kód Produkt Key. Povšimněte si poznámky v závorce pomlčky budou vloženy automaticky, takže pomlčky tam nepište. Pokud tam přece jen dáte pomlčku ručně, vypíše se ale za ní bude písmeno M .

Vyplnění kolonky Kód Produkt Key 


Pokud vám zatím z nějakého důvodu nefunguje klávesnice, klepněte myší na modrou ikonku klávesnice vedle políčka s Produkt Key a otevře se vám prográmek Klávesnice na obrazovce. Produkt Key tam můžete pak naťukat pomocí myši nebo tabletu. Políčko Automaticky aktivovat systém Windows v režimu online ponecháme zaškrtlé. Po vyplnění Produkt Key klepneme vpravo dole na tlačítko Další.

Vyplnění kolonky Kód Produkt Key pomocí klávesnice na obrazovce 


V okně s výběrem edicí si označíme tu na kterou máme licenci a klepneme na tlačítko Další.

Volba edice Windows Vista 


Přečteme si Podminky licenční smlouvy, souhlasíte-li zaškrtněte políčko Příjímám licenční podmínky a klepněte na tlačítko Další, nesouhlasíte-li vypněte počítač .

Licence 


V úvodu článku jsme si řekli že půjde o návod čisté instalace proto v tomto okně klepneme na volbu Vlastní (upřesnit). Volba Upgrade nepůjde pokud na disku nemáme předchozí Windows nebo pokud verze Windows která ve vašem počítači prozatím je upgrade nepodporuje. Volbu Upgrade tedy pro dnešek necháme na pokoji.

Volba typu instalace 


Objeví se nám okno s pevnými disky, zde stojí za povšimnutí volba Načíst ovladač, pokud používáme například řadič RAID, a hlavně volba Možnosti jednotky (upřesnit).

Konfigurace disku 


Klepneme na ni, a objeví se nám další rozšiřující volby. Pomocí nich můžeme vytvořit nový oddíl nebo ho odstranit a naformátovat disk.

Konfigurace disku volba Možnosti jednotky (upřesnit) 


Vybereme volbu Nový a objeví se nám okénko s možností číselné volbu velikosti nového oddílu.


Konfigurace disku nastavení velikosti oddílu 


Ten kdo chce v budoucnu používat novou kryptovací funkci Windows Vista BitLocker Drive Encryption si odečte 1,5 GB od stávajícího čísla, ostatní nechají tak, velikost oddílu pro Windows Vista musí být však nejméně 6573 MB, a všichni odklepnou tlačítko Použít.

Konfigurace disku nastavení velikosti druhého oddílu 

Ti kteří budou používat funkci BitLocker Drive Encryption si toto zopakují ještě se zbývajícím 1,5 GB místem na disku, a všichni dají nové oddíly formátovat kliknutím na volbu Naformátovat.

Konfigurace disku formátování 


Odsouhlasíme klepnutím na tlačítko OK okno s varováním Pokud tento oddíl zformátujete, budou trvale odstraněna všechna data, která jsou na něm uložena. .

Konfigurace disku potvrzení formátování 


Zatímco se disk formátuje, řekneme si v rychlosti něco málo o zde zmíněné funkci BitLocker Drive Encryption. Tato vychytávka zajišťuje bezpečnost vašich dat, ovšem pouze na disku kde máte nainstalovaný systém, ne tedy na žádném dalším fyzickém disku vašeho počítače. Větší oddíl se systémem zašifruje a ten menší (musí mít minimálně 1.5 GB) bude používat ke spuštění systému. K tomu aby toto všechno fungovalo potřebujete mít ve vašem počítači zabezpečovací hardware TPM (Trusted Platform Module) ve verzi 1.2, což je čip který se nachází na některých novějších základních deskách. Pokud toto váš počítač nemá, nezoufejte, postačí vám vyjímatelné paměťové zařízení jako je např. disk USB Flash. BIOS vaší základní desky musí pak podporovat spuštění tohoto USB disku už při startu. Pevný disk se systémem musí mít minimálně dva oddíly naformátované systémem souborů NTFS. Do TPM nebo na USB Flash pak BitLocker Drive Encryption zašifruje přihlašovací informaci ve formě 48 místného kódu, bez kterého nejenže nespustíte počítač, ale nedokážete přečíst uložená data na disku ani pokud tento disk zapojíte v jiném počítači. Chápete už to kouzlo? Bez klíčenky ve vaší kapse je každý zloděj dat nahraný. 
Vraťme se ale k formátování, to zde trvá jen několik málo sekund, u větších disku tak 
maximálně do 2 minut. po naformátování oddílů označíme ten první a klepneme na tlačítko Další.

Konfigurace disku naformátované oddíly 


Následující okno nám podává informaci o tom co všechno instalátor Windows Vista dělá.

Průběh instalace 


Vydržíme tak 20 minut než to systém všechno projede, po té se nám sám restartuje počítač a 
objeví se černobílé logo Windows Vista a pod ním věta Pockejte nez se system Windows 
pripravi na prvni spusteni….

Průběh instalace po restartu 


Chvilku tedy počkáme, znovu se nám objeví výzva Počkejte prosím tentokráte již v barvě a plné parádě.

Znovu žádost o čekání 


Po malé chvilce se znovu se nám objeví stejné okno jako před restartem počítače, tentokrát budeme už jen čekat až nám doběhne položka Dokončení instalace, párkrát nám možná problikne obrazovka a systém se ještě jednou naposledy restartuje.

Dokončení instalace 


Po restartu nám naběhne úvodní spuštění s formulářem pro vyplnění uživatelského jména, hesla, nápovědy pro heslo a výběr obrázku pro uživatelský účet.

Zadání uživatelského jména a hesla 


Jednotlivé kolonky vám budou postupně přibývat pod sebe, podle toho jak je budete vyplňovat.

Opakování hesla, nápověda pro heslo 


po vyplnění klepněte na Další, kde se vám zobrazí volba názvu počítače a volba výběru pozadí pracovní plochy.

Volba názvu počítače a výběru pozadí plochy 


Dáme Další, a máme tu nastavení zabezpečení počítače Automatickou ochranou Windows, dole se můžeme podívat na Další informace o jednotlivých možnostech, nebo na Prohlášení o zásadách ochrany osobních údajů, po přečtení zde zvolíme Použít doporučená nastavení.

Nastavení Automatické ochrany Windows 


V dalším okně nastavíme časové údaje

Nastavení data a času 


Pokud máte v počítači síťovou kartu přijde na řadu volba umístění počítače podle účelu k jakému ho hodláte používat, Windows Vista podle toho nastaví síťové služby.

Volba umístění počítače 


Konečně se objeví okno s poděkováním za svatou trpělivost , v něm klepneme na tlačítko Start.

Děkovné okno 


Za krátko se nám objeví okno s popisem novinek a nápisem dole Počkejte, dokud systém Windows nezkontroluje výkon počítače, počkáme tedy…

Kontrola výkonu počítače 


Po chvilce se nám tu poprvé ukáže přihlašovací menu, zadáme heslo,

Přihlášení do systému 


Na chvilku se nám ukáže uvítací obrazovka,

Uvítací obrazovka 

potom se nám pro změnu bude připravovat plocha .

Příprava plochy 


Po uvítací obrazovce a obrazovce informující o přípravě plochy, se ukáže okno informující o individuálním nastavení uživatele ,

Individuální nastavení 


a Wow! Konečně se nám otevře pracovní plocha systému Windows Vista s hlavním panelem a uvítacím oknem.Jak vidíme na obrázku Visty nám naběhly v barevném schématu Windows Vista – základní. Visty instaloval do virtuálního počítače v programu MicrosoftŸ Virtual PC 2007, tam je defaultně grafická karta S Trio 32/64 která na zobrazení barevného schématu Windows Vista Aero v žádném případě nestačí. Po prvním spuštění nám ale takto Visty naběhnou na většině počítačích, jedno jestli mají grafickou kartu DirectX 9 kompatibilní či nikoliv. Systém se jen poprvé spouští v bezpečnějším režimu, jak zapnout Aero si ukážeme později. Důležitá je teď aktivace systému a zálohování. K aktivaci potřebujeme připojení k internetu, ti co mají vysokorychlostní kabelové připojení jsou s největší pravděpodobností připojeni již teď, Windows Vista to umí naprosto automaticky. Nemusíte tedy nic dalšího nastavovat, systém se sám zaktivuje automaticky a stáhne si aktualizace. Prosím ale buďte trpělivý a nechoďte hned na internet bez antivirové ochrany a bez zálohovaného systému. Záloha komplet celého disku se systémem po čisté instalaci nezabere více jak pět minut a obnovení ze zálohy včetně formátu disku ne více než deset minut, tedy velká časová úspora oproti opětovné instalaci. Zálohování systému si ukážeme příště.